Promocja zdrowia

Działania podejmowane w ramach projektu "Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie"

Drugie życie butelki

Listy do Ziemi
W kwietniu nasz szkoła, jak co roku, wzięła udział w akcji "Listy dla Ziemi".
Uczniowie pisali listy w tym roku kierowane dla dorosłych.
Tematy przewodnie to:
- wszystkie kolory recyklingu,
- drugie życie butelki,
- badź eko,
- zero śmieci
- nie pal smieci - segreguj!
Uczniowie napisali wiele madrych listów, wykonali świetne drobiazgi z butelek i innych niepotrzebnych już śmieci, np. zabawki, lampionki, ozdobne wazoniki.

W naszej szkole uczymy się segregacji odpadów. Na wszystkich korytarzach stoją odpowiednie pojemniki.

Składniki pokarmowe - czy wiesz, co jesz?
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i Środowiska w Sosnowcu, których celem było przede wszystkim promowanie zdrowego odżywiania. W tym celu zapoznali się z substancjami chemicznymi, które mają zdrowy i szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Podczas zajęć poznali składniki pokarmowe i ich znaczenie, w jakich produktach je spotykamy, uczyli się wykorzystania analizy chemicznej w ocenie pożywienia. Mieli sposobność korzystania ze sprzętu laboratoryjnego i samodzielnego pod kierunkiem prowadzącego przeprowadzać proste doświadczenia, by na koniec wyciągnąć stosowne wnioski. Duże znaczenie miała współpraca w zespole. Uczestnictwo w takich zajęciach cieszyło się dużym zainteresowaniem i skupieniem uwagi.

Promocja zdrowia. Zajęcia w ramach programu profilaktyki zdrowotnej przeprowadzone przez pana Igora Imiolczyka w klasie 5 A.

Klasa 2a

Uczniowie klasy 3b i 3d
Komentarz do zdjęć

Uczniowie klasy 5c przy pracy nad plakatami promujacymi zdrowy styl życia - lekcja wychowawcza

Klasa I B SP

Sprawozdanie nauczycieli wychowania fizycznego z przeprowadzonych działań

Pierwsza pomoc przedmedyczna zorganizawana przez pana Igora Imiolczyka i SP "Pancernik"

W klasie V b zrealizowano następujące tematy:

• Zdrowy styl życia.
  • ABC zdrowego jedzenia.
  • Pizza czy sałatka oto jest dylemat.
  • Rola aktywności fizycznej.

• W klasie IVa na godzinach wychowawczych pedagog szkolny p. Dorota Rzeźniczek- Borda prowadzi cykl zajęć w ramach programu "Zaradny kot w akcji". Celem zajęć jest rozwijanie wiedzy uczniów na temat rozpoznawania, nazywania i wyrażania emocji, poznanie sposobów radzenia sobie ze złością i kształtowanie umiejętności społecznych. Rodzice uczniów w trakcie zebrania klasowego zostali zapoznani z celami realizowanego programu i bieżącymi efektami pracy uczniów.

Uczestniczymy w projekcie:"Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem", który obejmuje edukację dzieci i młodzieży w zakresie prewencji pierwotnej nowotworów poprzez promowanie zdrowego stylu życia.  Europejski Kodeks Walki z Rakiem - wybrane zalecenia:

• Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
    • Wystrzegaj się otyłości.
    • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
    Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:
    • jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców;
    • ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych;
    • unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą zawartością soli.
    • nie pij alkoholu
    • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci).
    • Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej.
    • Nie korzystaj z solarium.

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu "Śląska Sieć Szkół Promujących Zdrowie". Ubiegamy się o uzyskanie certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Poprzez udział w programie:

• dążymy do podniesienia poziomu wiedzy i umiejętności uczniów w zakresie ochrony zdrowia
  • kreujemy prozdrowotne zachowania uczniów
  • promujemy życie bez nałogów
  • dbamy o zdrowie własne i innych
  • poznajemy zagrożenia cywilizacyjne
  • jesteśmy aktywni ruchowo
  • dbamy o bezpieczeństwo
  • wiemy jak się zdrowo odżywiać
  • W promocji zdrowia uczestniczą uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy szkoły.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Sosnowcu