Promocja zdrowia

Dziaania podejmowane w ramach projektu "lska Sie Szk Promujcych Zdrowie"

Drugie ycie butelki

Listy do Ziemi
W kwietniu nasz szkoa, jak co roku, wzia udzia w akcji "Listy dla Ziemi".
Uczniowie pisali listy w tym roku kierowane dla dorosych.
Tematy przewodnie to:
- wszystkie kolory recyklingu,
- drugie ycie butelki,
- bad eko,
- zero mieci
- nie pal smieci - segreguj!
Uczniowie napisali wiele madrych listw, wykonali wietne drobiazgi z butelek i innych niepotrzebnych ju mieci, np. zabawki, lampionki, ozdobne wazoniki.

W naszej szkole uczymy si segregacji odpadw. Na wszystkich korytarzach stoj odpowiednie pojemniki.

Skadniki pokarmowe - czy wiesz, co jesz?
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Technikum nr 6 Grafiki, Logistyki i rodowiska w Sosnowcu, ktrych celem byo przede wszystkim promowanie zdrowego odywiania. W tym celu zapoznali si z substancjami chemicznymi, ktre maj zdrowy i szkodliwy wpyw na organizm czowieka. Podczas zaj poznali skadniki pokarmowe i ich znaczenie, w jakich produktach je spotykamy, uczyli si wykorzystania analizy chemicznej w ocenie poywienia. Mieli sposobno korzystania ze sprztu laboratoryjnego i samodzielnego pod kierunkiem prowadzcego przeprowadza proste dowiadczenia, by na koniec wycign stosowne wnioski. Due znaczenie miaa wsppraca w zespole. Uczestnictwo w takich zajciach cieszyo si duym zainteresowaniem i skupieniem uwagi.

Promocja zdrowia. Zajcia w ramach programu profilaktyki zdrowotnej przeprowadzone przez pana Igora Imiolczyka w klasie 5 A.

Klasa 2a

Uczniowie klasy 3b i 3d
Komentarz do zdj

Uczniowie klasy 5c przy pracy nad plakatami promujacymi zdrowy styl ycia - lekcja wychowawcza

Klasa I B SP

Sprawozdanie nauczycieli wychowania fizycznego z przeprowadzonych dziaa

Pierwsza pomoc przedmedyczna zorganizawana przez pana Igora Imiolczyka i SP "Pancernik"

W klasie V b zrealizowano nastpujce tematy:

• Zdrowy styl ycia.
  • ABC zdrowego jedzenia.
  • Pizza czy saatka oto jest dylemat.
  • Rola aktywnoci fizycznej.

• W klasie IVa na godzinach wychowawczych pedagog szkolny p. Dorota Rzeniczek- Borda prowadzi cykl zaj w ramach programu "Zaradny kot w akcji". Celem zaj jest rozwijanie wiedzy uczniw na temat rozpoznawania, nazywania i wyraania emocji, poznanie sposobw radzenia sobie ze zoci i ksztatowanie umiejtnoci spoecznych. Rodzice uczniw w trakcie zebrania klasowego zostali zapoznani z celami realizowanego programu i biecymi efektami pracy uczniw.

Uczestniczymy w projekcie:"Szkoa promujca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem", ktry obejmuje edukacj dzieci i modziey w zakresie prewencji pierwotnej nowotworw poprzez promowanie zdrowego stylu ycia. Europejski Kodeks Walki z Rakiem - wybrane zalecenia:

• Nie pal. Nie uywaj tytoniu w adnej postaci.
    • Wystrzegaj si otyoci.
    • Bd aktywny fizycznie w codziennym yciu. Ogranicz czas spdzany na siedzco.
    Przestrzegaj zalece prawidowego sposobu ywienia:
    • jedz duo produktw penoziarnistych, rolin strczkowych, warzyw i owocw;
    • ogranicz spoycie wysokokalorycznych produktw spoywczych(o wysokiej zawartoci cukru lub tuszczu) i unikaj napojw sodzonych;
    • unikaj przetworzonego misa; ogranicz spoycie misa czerwonegoi ywnoci z du zawartoci soli.
    • nie pij alkoholu
    • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie soneczne (dotyczy to szczeglnie dzieci).
    • Chro si przed socem, uywaj produktw przeznaczonych do ochrony przeciwsonecznej.
    • Nie korzystaj z solarium.

W biecym roku szkolnym nasza szkoa przystpia do programu "lska Sie Szk Promujcych Zdrowie". Ubiegamy si o uzyskanie certyfikatu Szkoy Promujcej Zdrowie. Poprzez udzia w programie:

• dymy do podniesienia poziomu wiedzy i umiejtnoci uczniw w zakresie ochrony zdrowia
  • kreujemy prozdrowotne zachowania uczniw
  • promujemy ycie bez naogw
  • dbamy o zdrowie wasne i innych
  • poznajemy zagroenia cywilizacyjne
  • jestemy aktywni ruchowo
  • dbamy o bezpieczestwo
  • wiemy jak si zdrowo odywia
  • W promocji zdrowia uczestnicz uczniowie, nauczyciele, rodzice i wszyscy pracownicy szkoy.