Sosnowiecka Akademia Kreatywności

Rajd do Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach realizacji zajęć z geografii Celem naszej wycieczki było poznanie ciekawych, a zarazem pięknych form krasowych tego terenu. Pierwsze to rozległe doliny krasowe jaką jest Dolina Prądnika i małe dolinki jaką jest Wąwóz Ciasnych Skałek. Drugimi są, jakże malownicze ostańce jurajskie w postaci okazałych skałek wapiennych. Już droga do Ojcowa prowadziła krętą drogą wśród wyrastających skał wapiennych, unoszących się pośród drzew, na wysokości przekraczającej kilkadziesiąt metrów nad płynącymi w dolinie wodami Prądnika. Zachwyceni osobliwościami tego rejonu wyruszyliśmy na jeden z najciekawszych szlaków w parku, ponieważ wędrując nim możemy podziwiać przepiękne widoki na całą dolinę, których nigdzie indziej nie zobaczymy. Stromym podejściem wspięliśmy się do Jaskini Ciemnej. Nad Jaskinią szlak poprowadził nas szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy. Cały wysiłek zrekompensowały nam przepiękne widoki, które podziwialiśmy z góry, ponieważ na całej długości szlaku znajdują się punkty widokowe. Fragmenty skał tworzą malownicze bramki i iglice skalne. Duże wrażenie zrobiła na nas skałka Rękawica oraz widok na Bramę Krakowską. Szlak doprowadził nas do Wąwozu Smardzowickiego i Doliną Prądnika do Ojcowa, mijając po drodze malownicze i niezwykle spokojne tereny - Źródełko Miłości i Bramę Krakowską. Następną atrakcją był pobyt w Jaskini Nietoperzowej w Jerzmanowicach, która jest jedną z największych jaskiń Jury Krakowskiej. Naszą uwagę zwróciła szata naciekowa w postaci zwisających stalaktytów, sterczących z dna stalagmitów, połączonych kolumn oraz liczne kotły wirowe na stropie, pola ryżowe i perły jaskiniowe. Zadziwiło nas, że znaleziono w niej wiele kości zwierząt z okresu zlodowacenia: niedźwiedzia, hieny, lwa, mamuta oraz wiele naczyń, narzędzi i śladów człowieka. Mieliśmy szczęście obejrzeć z bliska współczesnych mieszkańców jaskini - pająki i hibernujące nietoperze. Zaskoczeniem dla nas była informacja, że wnętrze jaskini stanowiło plan do scen dwóch filmów fabularnych: "Legenda o św. Mikołaju" i "Ogniem i mieczem". Na koniec przyszedł czas na odpoczynek i kiełbaskę z grilla, którą sami przygotowaliśmy.

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

W naszej szkole realizowany jest trzeci, ostatni etap projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy", który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach EFS. W kwietniu ogłoszone zostały wyniki konkursu "Bajkowy świat małych odkrywców". Klasa I a, która realizuje projekt pod opieką pani mgr Anny Wojnowskiej, zakwalifikowała się do grupy 19 innych szkół. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody.

Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy

We wrześniu 2009 r. klasa II "b" przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Projekt ten realizowany jest na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt zapewnia uczniom zdobywanie doświadczeń, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień. Dzieci na zajęciach uczą się poprzez manipulowanie przedmiotami, działanie, badanie. Swoją uwagę skupiają na tym co je interesuje, uczą się odpowiedzialności i samodzielności. Podczas zajęć uczniowie sami wybierają ośrodki zainteresowań w których ćwiczą swoje umiejętności. Największą popularnością cieszy się drugi ośrodek. Kształtowana jest tutaj wrażliwość artystyczna za pomocą zestawu instrumentów muzycznych, akcesoriów teatralnych, pacynek. Dzieci lubią korzystać z przyborów do ćwiczeń ruchowych. Często korzystają z zabaw z Serem Szwajcarskim, Mozaiką. Zajęcia pozalekcyjne kończą się w grudniu 2009 r.

Nowoczesna pracownia komputerowa

W ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Pracownie komputerowe dla szkół" w ZSO nr 12 w Sosnowcu powstała nowoczesna pracownia komputerowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dnia 30 maja 2008 roku naszej szkole przekazano pracownię wyposażoną w serwer wraz z oprogramowaniem Microsoft Small Business Server 2003,drukarkę sieciową, skaner, laptop, videoprojektor, 10 stanowisk uczniowskich posiadających napędy DVD, 19 calowe monitory LCD, oprogramowanie Windows Vista Business, pakiet MS Office 2007, oprogramowanie antywirusowe, oprogramowanie zabezpieczające przed treściami niepożądanymi z Internetu.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Sosnowcu