Edukacja artystyczna


opiekun: mgr Irena Federowicz
"Sztuka wyzwala w ludziach to, co w nich najszlachetniejszego"
 
Zainteresowanie uczniów udziałem w zajęciach plastycznych kształtuje się stale na wysokim poziomie. Co roku duża grupa uczniów bierze aktywny udział w konkursach plastycznych na szczeblu szkolnym i pozaszkolnym uzyskując wysokie wyniki.
 
ROK SZKOLNY 2015/2016
 

Wyjazd do Filharmonii

9 października 2015 organizowany jest wyjazd uczniów szkoły podstawowej do Filharmonii Śląskiej na koncert pt. "Magia, która tworzy dźwięki w muzyce"

ROK SZKOLNY 2014/2015
 

Koncert Agencji Artystycznej VIOLINO


Uczniowie naszej szkoły uczestniczą cyklicznie w różnorodnych imprezach muzycznych. Tradycją naszej szkoły są wyjazdy na koncerty muzyki klasycznej do Filharmonii Śląskiej w Katowicach oraz udział w lekcjach muzycznych, które odbywają się zarówno na terenie naszej szkoły, jak również w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. 16 kwietnia 2015 roku nauczyciel muzyki mgr Irena Federowicz zaprosiła do szkoły muzyków z Agencji Artystycznej "VIOLINO". Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w audycji muzycznej pt. "Instrumenty dęte drewniane i blaszane solo, w duecie i w trio". Podczas audycji muzycznych uczniowie mają możliwość zapoznania się z budową, zasadami działania oraz barwą brzmieniową instrumentów muzycznych. Każda audycja to prawdziwa uczta dla duszy. Poprzez zabawę z muzyką uczniowie obcują z dziełami wybitnych kompozytorów. Interaktywny udział słuchacza powoduje lepsze zapamiętanie podawanych przez prelegenta w trakcie koncertu informacji o instrumentach, kompozytorach, technikach wykonania, elementach muzyki. Za ostatni wspaniały koncert na instrumentach dętych uczniowie podziękowali muzykom gromkimi brawami oraz bukietem kwiatów.

Konkursy plasytczne

kliknij aby powiększyć

Wycieczka do Ojcowa i plener malarski

30 września 2014 uczniowie klas IV uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa z plenerem malarskim zorganizowanej przez panią mgr Irenę Federowicz.
Pogoda w tym dniu pozwoliła podziwiać piękną złotą jesień w Ojcowskim Parku Narodowym.
 

ROK SZKOLNY 2011/2012
 
Wycieczka do Ojcowa i plener malarski

27 września 2011 uczniowie klas IV uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa z plenerem malarskim zorganizowanej przez panią mgr Irenę Federowicz.
 


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Zielono mi"


Praca konkursowa Wiktorii Odrobiny - II miejsce
 

Praca konkursowa Angeliki Witek - wyróżnienie
 
ROK SZKOLNY 2010/2011
 
WARSZTATY ARTYSTYCZNE

23 listopada 2010 roku klasa VB brała udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych w Muzeum Śląskim w Katowicach. Uczniowie zwiedzili wystawę malarstwa Dudy Gracza, która zainspirowana była twórczością Fryderyka Chopina. Malarz stworzył cykl, w którym przyporządkował poszczególne obrazy określonym utworom Chopina tj. mazurki, polonezy, preludia, nokturny. Uczniowie słuchając muzyki Chopina analizowali nastój utworów muzycznych oraz kompozycję dzieł malarskich: koloryt, faktura technika malarska. W drugiej części warsztatów uczniowie tworzyli własne, plastyczne interpretacje utworów muzycznych Chopina. Udział w warsztatach był dla uczniów ciekawą lekcją korelującą treści plastyki i muzyki. Organizator wycieczki mgr Irena Federowicz
 

PLENER MALARSKI

ROK SZKOLNY 2009/2010
 
Lekcja muzealna
 


Galeria prac prezentowanych podczas wystawy w MDK Kazimierz
 

 

15. 01. 2010 roku uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w koncercie muzycznym w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Tematem koncertu była muzyka filmowa W hollywoodzkim stylu. Muzycy zaprezentowali kompozycje Johna Williamsa do filmów tj.: Szczęki, Gwiezdne wojny, E.T., Superman , Harry Potter, Park Jurajski, Piraci z Karaibów. Orkiestrze Symfonicznej towarzyszył Chór Filharmonii Śląskiej.
 
kliknij aby powiększyć kliknij aby powiększyć

Konkurs „To co piękne wokół nas” organizuje już od 15 lat Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. W tym roku na konkurs wpłynęło 5087 prac z Polski, Czech, Litwy, Irlandii, Rumunii oraz, Indii. Nasi uczniowie od wielu lat uczestniczą w kolejnych edycjach konkursu odnosząc liczne sukcesy.
Marta Piekielna KL. III „ B”- wyróżnienie
Karolina Przygoda – kl. VI „ B” – wyróżnienie
Szymon Okrajek – kl. V „ B” – wyróżnienie
Natalia Wawszczyk – kl.V”B” – wyróżnienie
 
„Muzyka łagodzi obyczaje”
W ramach wychowania przez sztukę nauczyciel muzyki mgr Irena Federowicz organizuje wyjazdy do Filharmonii Śląskiej w Katowicach.Uczniowie w ramach edukacji muzycznej uczestniczą w zajęciach „Młodej Filharmonii”. W zabytkowej sali im. Karola Stryji odbywają się koncerty z udziałem zespołów Filharmonii: Orkiestry Symfonicznej, Śląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Chóru, a także zaproszonych solistów i dyrygentów. Każdy koncert jest prowadzony przez prelegenta dającego obszerny komentarz słowny do prezentowanych utworów muzycznych. Tematyka cyklu koncertowego sprzyja kształtowaniu pojęć o stylach, twórcach i środkach w muzyce, a także historyczno – obyczajowego kontekstu, w którym się rozwijała. Udział w zajęciach muzycznych poza szkołą wzbogaca wiedzę o muzyce, uwrażliwia uczniów na jej wyjątkowe piękno oraz przybliża wspaniałą, wielowiekowa tradycję tej dziedziny kultury.
07. 10. 2009 r. uczniowie uczestniczyli w zajęciach zatytułowanych: „Z dziejów muzyki polskiej”
Program zajęć muzycznych :
Bolesław Szabelski – Toccata z Suity op. 10 Koncert na flet i orkiestrę Zygmunt Noskowski – Step op. 66
 
ROK SZKOLNY 2008/2009

Plener malarski w Ojcowie
30 września 2008
klasa IV "a" i IV "b"

Wycieczka do skansenu w Wygiełzowie
27 kwietnia 2009
klasa IV "b"
W dniu 27 kwietnia 2009r. uczniowie klasy IV B uczestniczyli w ciekawej wycieczce. Na terenie skansenu w Wygiełzowie odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie zapoznali się z tajnikami garncarstwa. Każdy uczeń wykonał samodzielnie na kole garncarskim naczynie z gliny. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili również zamek w Lipowcu, wzbogacając swoją wiedzę na temat życia ludzi w średniowiecznym zamku. Malowniczy wygląd zamku uczniowie utrwalili w pracach plastycznych wykonanych w plenerze. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody, a ich rysunki zostaną zaprezentowane w szkole na poplenerowej wystawie. Finałem wycieczki było ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy na dziedzińcu zamkowym.

ROK SZKOLNY 2007/2008
 
PLENER RYSUNKOWY W OJCOWIE - 11.10.2007 r.

  1. Zajęcia rysunkowe w plenerze - szkic ruin zamku w Ojcowie.
  2. Zwiedzanie wnętrz Zamku w Pieskowej Skale: - barokowy ogród, - renesansowa architektura zamku, - zwiedzanie ekspozycji muzealnej prezentującej dzieła sztuki od średniowiecza aż po sztukę współczesną.
  3. Ognisko z pieczeniem kiełbasek. Zajęcia te były lekcją plastyki przeprowadzoną w przepięknych plenerach Ojcowa. Podczas wycieczki uczniowie zwiedzili wystawę sztuki w renesansowym zamku w Pieskowej Skale . Są to zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie prezentujące malarstwo , rzeźbę , ceramikę oraz różnorodne przedmioty codziennego użytku począwszy od średniowiecza aż po wiek XX . Po artystycznych doznaniach uczniowie wesoło bawili się przy ognisku piekąc kiełbaski. Efektem wycieczki było zorganizowanie poplenerowej wystawy prac plastycznych wykonanych przez uczniów. Najciekawsze prace wysłane zostały na konkursy plastyczne organizowane przez różnorodne instytucje kulturalno - oświatowe . Oczekujemy na wyniki konkursów .
ZAJĘCIA WARSZTATOWE- "PEJZAŻ" W MUZEUM ŚLĄSKIM W KATOWICACH - 16.10.2007 r.

 
1. Zwiedzanie ekspozycji polskiego malarstwa z przełomu XIX i XX wieku . 2. Zajęcia warsztatowe pt. " Pejzaż" pod kierunkiem historyka sztuki . Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z zasadami ukazywania przestrzeni w obrazach. Zdobytą wiedzę wykorzystali na zajęciach lekcyjnych .
 
LEKCJA MUZEALNA PT. "ZABYTKI SOSNOWCA" PRZEPROWADZONANA W MUZEUM W SOSNOWCU

 
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z historią miasta oraz jego najcenniejszymi zabytkami. Zdobyte informacje uczniowie wykorzystali biorąc udział w konkursie plastycznym pt. "Zabytki Sosnowca. Jest to dwuetapowy konkurs polegający na wykonaniu: 1. albumu zawierającego fotografie oraz opisy obiektów zabytkowych, 2. pracy plastycznej ukazującej w ciekawej technice plastycznej wybrany obiekt zabytkowy Sosnowca.
 
WYCIECZKA DO KRAKOWA

 
Zwiedzanie następujących obiektów: Komnaty Zamku Królewskiego na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice,Smocza Jama.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 12 w Sosnowcu
ul. Jasieńskiego 2a, 41-215 Sosnowiec, tel.: 32 263 43 01, e-mail: sp32@sosnowiec.edu.pl
Copyright by ZSO 12 Wszystkie prawa zastrzeżone.